t2

Yumurta

Yumurta, anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan tüm besin öğelerini bulunduran tek kaynak. A, D, E ve B grubu vitaminleri önemli oranda içeren yumurta, içinde bulunan KOLİN sayesinde beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynuyor.

Hayvansal kaynaklı bir besin olmasına rağmen yumurtanın yağ içeriği de düşük. Yani yumurtada kalp damar hastalıkları için risk faktörü olan doymuş yağ asitleri ve toplam yağ miktarı az miktarda bulunuyor. Yapılan araştırmalar, kahvaltıda yumurta tüketiminden vücut yağlarının yakılmasında önemli rol oynadığını ortaya koyuyor.

Yumurta sarısı, D vitamini sağlayan birkaç besinden biri ve güneş ışınlarından da yeterince faydalanıldığı taktirde yumurta özellikle çocuklarda D vitamini eksikliğine bağlı kemik bozukluğu oluşmasını engelliyor.

Demir ve çinko gibi sağlığımız açısından önem taşıyan mineralleri de içeren yumurta; demir, kan yapımı için gerekli. Ayrıca demirin büyüme, gelişme ve hastalıklardan koruma rolünü de unutmamak gerek. Yetersizliği de çocukların öğrenme yeteneğini ve okul başarısını azaltıyor.

Yumurtadaki kolesterolden ise korkmanıza gerek yok. Yumurtanın kandaki zararlı kolesterolü düşürücü, faydalı kolesterolü artırıcı etkisi olduğu bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek. Yumurtadaki protein tüm besinler içinde en kalitelisidir. Yumurtada proteinin biyolojik yararlığı %100 iken bu değer sütte %85, balıkta %76, sığır etinde %74’de kalıyor.

Kısacası yumurta öyle bir gıda maddesi ki dışarıdan hiçbir katkı ve destek almadan bir canlı oluşturabilecek güç ve kabiliyettedir. Anne adayının hayvansal proteinlerden eksik beslenmesi, bebeğin düşük doğum ağırlığı ile dünyaya gelmesine neden olmaktadır. Düşük doğum ağırlığı, ileri yaşlarda kronik hastalıkların (diyabet, obezite, yüksek tansiyon vb.) ortaya çıkmasına neden olur. Günde yenen bir yumurta, hem anne adayının hayvansal protein ihtiyacını karşılar hem de bebeğin beslenmesi ve uygun ağırlıkta doğmasını sağlar. Düzenli tüketilen yumurtanın; kanser, kalp damar hastalıklarından korunmada ve tedavisinde, sindirim sisteminin sağlığında ve korunmasında, menopoz semptomlarının hafifletilmesinde osteoporozun önlenmesinde etkili olduğu bilimsel gerçeklerdir. Yumurta tüketimi felç olma riskini azaltır. Öyleyse her gün bir yumurta, her gün Gordo!